Co to jest mała księgowość?

Kategoria: Blog

mała księgowość

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją przygodę z biznesem, musi zdecydować się na określoną formę księgowości. Aby jednak dokonać prawidłowego wyboru, należy zaznajomić się nieco z różnymi opcjami, z jakich można skorzystać. W naszym kraju przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość pełną lub uproszczoną. Uproszczona księgowość, czyli tzw. mała księgowość, przeznaczona jest jednak wyłącznie dla wybranych podmiotów.

Dla kogo mała księgowość?

Mała księgowość przeznaczona jest przede wszystkim dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, a także dla spółek cywilnych osób fizycznych, spółek partnerskich i socjalnych. Te podmioty mogą skorzystać z małej księgowości, ale tylko wówczas, gdy ich przychody ze sprzedaży lub usług za poprzedni okres podatkowy nie przekroczyły 1 200 000 euro.

Jak wygląda prowadzenie małej księgowości?

Uproszczona księgowość może być prowadzona w trzech formach. Jest to:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa
  • księga przychodów i rozchodów KPiR

Karta podatkowa jest przeznaczona tylko dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega na comiesięcznym odprowadzaniu stałej opłaty. Wartość tej opłaty nie jest uzależniona od wysokości uzyskiwanych przychodów. Wpływa na nią kilka kluczowych czynników, w tym m.in. liczba zatrudnionych pracowników, rodzaj prowadzonej działalności itp.

Rozliczenie ryczałtowe zależy przede wszystkim od przychodu firmy. Podatek jest więc odprowadzany bezpośrednio od uzyskanych przychodów, a stawkach zależy od sprzedawanych produktów czy świadczonych usług.

KPiR, czyli Książka przychodów i rozchodów, jest bez wątpienia najpopularniejszą formą rozliczania, którą wybiera największa grupa przedsiębiorców. KPiR pozwala na rozliczenie się podatkiem w wysokości 18% lub 32%, a także 19%.

Warto jednak pamiętać, że jeśli w danym roku przychód przedsiębiorcy przekroczył 1 200 000 euro, będzie on musiał przejść na pełną księgowość. Można tego dokonać również dobrowolnie, nawet jeśli nie został przekroczony wyżej wskazany próg, jednak takie decyzje podejmowane są bardzo rzadko. W każdy przypadku jednak przedsiębiorcy powinni zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat, aby podejmować świadome i słuszne decyzje biznesowe w zakresie księgowości. Przydatne mogą okazać się różnorodne szkolenia z zakresu podatków, a także publikacje naukowe w postaci np. poradników.