Podatek od opalania? To możliwe!

Kategoria: Blog

Podatek od opalania

Złośliwcy twierdzą, że podatek można nałożyć dosłownie na wszystko. Jeśli poświęcimy temu zagadnieniu nieco więcej czasu, okaże się, że nie ma w nim nic dziwnego. Analizując podatki na całym świecie, można znaleźć prawdziwe „perełki”. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Krowie gazy

Od 2008 roku Estończycy hodujący krowy, są zobowiązani płacić podatek za gazy jelitowe. Rzekomo mają one znaczący wpływ na zanieczyszczenie powietrza, podatek ma więc uzasadnienie ekologiczne.

Noga w gipsie

Rząd Austrii zauważył, że co roku na austriackich stokach ręce i nogi łamią tysiące narciarzy. W związku z tym nałożył podatek na gips, który wliczony jest zazwyczaj w cenę skipassu. Pieniądze trafiają do austriackiej służby zdrowia.

Letnie grillowanie

W Walonii, w Belgii, mieszkańcy muszą zapłacić podatek od każdego grillowania. Argumentem jest oczywiście zanieczyszczenie powietrza.

Podatek od pogody

Niewielu turystów odwiedzających Baleary wie, że wspierają rząd Hiszpanii, płacąc podatek od słońca. Nie jest to jednak wyjątkowa sytuacja. W USA płaci się podatek od opalania, który zwiększa koszt wizyty w solarium. Kłajpeda na Litwie z kolei wymaga od swoich mieszkańców płacenia podatków za deszczówkę. W Wenecji od 1993 roku podatek „od cienia” muszą zapłacić właściciele domów i sklepów, które rzucają cień na ziemię gminną.

Religia i wiara

Niemcy muszą płacić podatek od wiary, jeśli chcą być dopuszczani do sakramentów. Kościół niemiecki uważa, że wierni mają obowiązek wspierać go finansowo.

Brak wojny

W Afryce, w Republice Gwinei, mieszkańcy muszą płacić podatek za brak wojny. Wynosi on 17 euro, co jest dość sporą kwotą dla ubogich Gwinejczyków.

Operacje plastyczne

W Korei Południowej trzeba zapłacić podatek, jeśli chce się poddać operacji plastycznej. Ponieważ takich zabiegów wykonuje się tam bardzo dużo, budżet państwa zyskuje co roku miliardy dolarów.

Podatki historyczne

Wielu „ciekawych” podatków już nie ma. Dawno temu musieli je płacić brodacze, a nawet właściciele wielu kapeluszy. Chociaż obecnie rozliczanie podatków w dalszym ciągu nie jest łatwą czynnością, wyspecjalizowane biura rachunkowe świetnie radzą sobie w meandrach prawa. Zawsze pomocna w tej kwestii jest podatkowa oficyna wydawnicza, która na bieżąco prezentuje poprawną interpretację kluczowych zagadnień.