Podatek VAT: 0% a „ZW”

Na VATowcach ciąży wiele obowiązków. Muszą oni pamiętać o tym, aby do wartości netto na wystawianej fakturze doliczyć VAT. Czasami mają oni z tym problem, bowiem polskie prawo przewiduje kilka różnych stawek. Najczęstszym błędem jest wystawienie faktury ze stawką 0%, zamiast „ZW”. Co warto o nich wiedzieć?

Stawki VAT 2019

Przedsiębiorcy przy wybieraniu stawki VAT powinni kierować się przepisami ustawy o podatku VAT i rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Obecnie stawki VAT dzielimy tak:

  • 23% – podstawowa stawka VAT
  • 8% – stawka obniżona, mająca zastosowanie np. przy sprzedaży gazet, czasopism i wybranych usług
  • 5% – stawka obniżona, mająca zastosowanie np. przy sprzedaży produktów spożywczych i rolnych
  • 0% – stawka dedykowana dla eksportu towarów i Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów
  • „ZW” – czyli „zwolnienie z VAT”. Ma ona zastosowanie przy zwolnieniu z VAT na podstawie kwoty limitu oraz rodzaju świadczonych usług
  • „NP” – czyli „nie podlega opodatkowaniu”. Stosuje się ją przy sprzedaży usług dla podatników z Unii Europejskiej, ale też spoza niej.

Przedsiębiorcy często mylnie wystawiają fakturę ze stawką 0% wtedy, gdy mają na myśli zwolnienie z opodatkowania. Jest to błąd, który może doprowadzić do problemów z fiskusem. Przy sprzedaży ze stawką 0% firma wystawiająca fakturę, może odliczyć sobie VAT od kosztów. W przypadku sprzedaży ze stawką „ZW” z kolei nie ma ona możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków, które dotyczą sprzedaży zwolnionej.

Korekta deklaracji

Zawsze, gdy podatnik nie jest pewien, jaką stawkę wybrać, powinien zajrzeć do dobrego leksykonu VAT, poradzić się doświadczonego księgowego, lub upewnić się bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jeśli na fakturze zawyżył on stawkę VAT, musi wpłacić go do US. Potem może (lecz nie ma obowiązku) skorygować fakturę, by odzyskać nadpłaconą kwotę. Z kolei jeśli podatnik zaniży stawkę VAT, musi on wystawić fakturę korygującą i skorygować deklarację oraz plik JPK_VAT, oraz uregulować prawidłowy VAT wraz z odsetkami.