Stosowanie kas fiskalnych online. Co warto wiedzieć?

Kategoria: Blog

kasy fiskalne

Zmiany, nawet te pozytywne, mogą wiązać się z pewnymi obawami. Jest tak szczególnie wtedy, gdy unowocześnianie jest coś, co dobrze znamy i co, jak się może wydawać, było skuteczne. Przykładem mogą być kasy fiskalne online, które już 2020 roku będą obowiązkiem poszczególnych przedsiębiorców. Kogo obejmie ta nowość i dlaczego nie warto się jej bać? 

Kasa fiskalna online – kalendarz zmian

Proces wprowadzania nowego rozwiązania jest rozłożony w czasie, by umożliwić przedsiębiorcom dopasowanie się do nowych wymagań. Pierwszą grupą, która najwcześniej skorzysta z kas fiskalnych online są mechanicy, a dokładniej osoby dokonujące napraw w pojazdach silnikowych, a także osoby sprzedające benzynę silnikową, czy olej napędowy. Zmiany obejmą ich już od stycznia 2020 roku. Trochę więcej czasu będą mieć przedsiębiorcy związani z branżą gastronomiczną i hotelarską – ich termin to lipiec 2020. W styczniu 2021 roku kasy online będą posiadać fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy oraz osoby wykonujące usługi remontowo-budowlane. Zgodnie z założeniami cały proces zakończy się z dniem stycznia 2023 roku, kiedy to wszyscy dokonujący transakcji będą musieli dopasować się do rozporządzenia. 

Kasy fiskalne online – cel zmian

Możemy zadać sobie pytanie: po co wprowadzać tak złożone zmiany, jeśli kasy tradycyjne dobrze spełniały swoją rolę? Wprowadzenie kas fiskalnych online jest przede wszystkim sposobem na wykrywanie oszustw podatkowych, które powodowały do tej pory spore braki w finansach naszego państwa. Dzięki informacjom napływającym do Centralnego Repozytorium Kas możliwa będzie walka z luką VAT. Sprawdzane będą informacje, takie jak: wysokość podstawy opodatkowania, kwota podatku, stawka podatku, rodzaj usługi oraz dane o tym, kiedy transakcja została wykonana. W szerszym kontekście, wprowadzenie kas fiskalnych online ma także zwiększyć ilość transakcji dokonywanych za pomocą innych form płatności, niż gotówka. Taka zmiana oznacza także wygodę dla przedsiębiorców, ponieważ nie muszą martwić się o stan tradycyjnej kasy, która często jest zawodna i problematyczna.