eBook – publikacja elektroniczna.

Kategoria: Blog

Współczesne książki 

Tematyka, technika, podejście oraz sposób postrzegania literatury nieustannie się zmieniają. Elementy, które niegdyś były niedopuszczalne, obecnie są standardem, zaś klasyczne zasady zostały zastąpione przez współczesne normy. Dotyczy to również formy wydawania książek, które obecnie coraz częściej dostępne są także w formie eBooków.

Elektroniczna książka

Elektronika opanowała niemal każdą dziedzinę życia łącznię z książkami. Papierowe wydawnictwa zaczęły być powoli zastępowane przez elektroniczne książki.

eBook jest formą elektronicznej publikacji, tzw. e-książką. Jej odczytanie jest możliwe, dzięki urządzeniu komputerowemu typu: czytnik książek elektronicznych, palmptop, tablet, smartfon, tablet lub laptop. Ebooki są wiernym odwzorowaniem papierowej wersji. Podobnie jak klasyczna książka składają się z okładki, spisu treści, ilustracji, stron, tekstu oraz innych elementów. eBook podsiada jednak dodatkową funkcję, którą jest możliwość zmieniania wielkości i rodzaju czcionki, tła oraz formatowania tekstu, a także wyszukiwanie stron i pojedynczych słów, dodawania znaków i wpisywania spostrzeżeń w tekście. Książka elektroniczna często obejmuje materiały nie będące książkami, takie jak system pomocy.

Problemem eBooków był częsty brak komfortu podczas czytania. Wpatrywanie się w monitor jest męczące, zwłaszcza jeśli prowadzi się pracę biurową. Chcąc rozpowszechnić swój towar producenci musieli stworzyć coś, co będzie dawało komfort czytania. W tym celu powstał e-papier elektroniczny obraz przypominający druk. Papier ten działa, za sprawą małych kuleczek atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Tworzą jasne tło papieru i ciemny atrament ukazujący tekst.

W formie eBooków powstaje coraz więcej książek, zarówno proza jak i podręczniki, poradniki, leksykony i inne książki tematyczne. Nie można jednak zapomnieć o wciąż wysokiej popularności także tradycyjnych książek papierowych. eBooki w określonych przypadkach mogą być bardzo wygodne, ale póki co książka tradycyjna nadal jest jednak zdecydowanie popularniejsza.