Zmiany w VAT 2019 – sprawdź co uległo zmianie

Kategoria: Blog

Zwolnienia VAT

Zmiany w VAT 2019 – sprawdź, co uległo zmianie

Od 1 września bieżącego roku zmieniły się przepisy dotyczące podatku VAT. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze z nich. Zachęcamy do lektury.

Split payment

Podzielona płatność była dobrowolnym wyborem przedsiębiorców od lipca zeszłego roku, jednak powoli staję się docelową formą dla wszystkich watowców. Obecnie stała się obowiązkowa dla niektórych branż, tych najbardziej narażonych na wyłudzenia skarbowe. Split payment to nic innego, jak dokonanie płatności w ten sposób, by kwota netto trafiła na konto kontrahenta, a podatek VAT na jego specjalny rachunek VAT. Przedsiębiorcy objęcie podzieloną płatnością mają ograniczony dostęp do środków zgromadzonych na koncie VAT, mogą dysponować kwotą netto. Z tej kwoty muszą też wywiązywać się z innych zobowiązań, również wobec innych podmiotów niż podatnicy VAT.

Rejestr podatników VAT

Zmiany podatkowe doprowadziły także do stworzenia białej listy podatników, dzięki której podatnicy mogą uniknąć tzw. karuzeli watowskich. Na liście można m.in. sprawdzić informacje o podatnikach zarejestrowanych i wykreślonych z rejestru oraz uzyskać informację o prawidłowym rachunku bankowym swojego kontrahenta. Jeśli przedsiębiorca przeleje ponad 15 tys. zł na rachunek kontrahenta niewidniejący w wykazie, od 1.01.2020 roku nie zaliczy wydatku do kosztów i solidarnie odpowie ze sprzedawcą za VAT.

Zwolnienia VAT

Zmiany w przepisach ograniczyły też zwolnienia podmiotowe VAT dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł, a którzy handlują online m.in. kosmetykami, elektroniką, AGD, RTV czy częściami samochodowymi. Ograniczenie dotyczy też innych form sprzedaży na odległość. Ze zwolnień nie będą mogły też korzystać firmy świadczące usługi ściągania długu, w tym factoringu.  Brak tu przepisów przejściowych: kwoty (np. zaliczki) wpłacone do 1 września 2019 mogły być jeszcze objęte zwolnieniami. Obecnie już (w określonych przypadkach) nie ma takiej możliwości.